Üdvözlünk a Profondo Scentnél!
A luxus mindenki számára elérhető!

Kérdésed van? Keresd az ügyfélszolgálatunkat! Munkanapokon 08:00 - 16:00 óra között hívható!

Hívj minket! +36204450458 

Írj nekünk az ugyfelszolgalat@profondoscent.com email címre!

Blog

Blog 6

Blog 6

Üdvözöllek az Illatok bűvös házában!

Örülök, hogy benéztél! Ebben a blogbejegyzésben egy különleges időutazásra hívlak: együtt fedezzük fel a parfümösüvegek varázslatos világát az 1900 és 1950 közötti időszakból.

Ha mindig is kíváncsi voltál arra, hogyan változott a parfümös üveg formája, díszítése vagy éppen szerepe ezekben az évtizedekben, akkor jó helyen jársz.

Maradj velem, és garantálom, hogy sok izgalmas, ritkán hallott érdekességet is megosztok Veled erről a gyönyörű korszakról!

Az illatok bűvös háza – Parfümösüvegek története 1900 és 1950 között

A parfüm mindig is több volt puszta illatnál: státuszszimbólum, műalkotás, üzenet a külvilág felé. A 20. század első felében a parfümösüveg nemcsak a benne rejlő illatot óvta, hanem önálló művészi értéket is képviselt. Nézzük, hogyan alakult ennek az apró, mégis nagy jelentőségű tárgynak a története az 1900–1950 közötti időszakban!

A századforduló – Az arisztokrácia titkos kincsei

Az 1900-as évek elején a parfüm még elsősorban az elit kiváltsága volt. Az üvegeket kézzel készítették, gyakran kristályból, és bonyolult mintákkal díszítették. Az illatok ugyanannyira voltak szimbólumai a gazdagságnak, mint a finom ékszerek vagy a luxusruhaköltemények.

Érdekeség:

A Baccarat kristálymanufaktúra ekkoriban kezdett egyedi parfümösüvegeket gyártani a legelőkelőbb márkák számára – ezek a darabok ma már aukciók kedvenc sztárjai.

Art Nouveau és Art Deco – Az üveg életre kel

Az 1910-es és 1920-as években a művészeti mozgalmak, mint az Art Nouveau és az Art Deco, komolyan befolyásolták a parfümösüvegek formatervezését is. A szecesszió ívelt vonalai, növényi motívumai, majd az art deco geometrikus, modern formavilága megjelent az illatszeres üvegekben is.

Érdekesség:

Az üvegművész René Lalique együttműködött François Coty parfümgyárossal, és együtt forradalmasították a parfümcsomagolást. Lalique díszes, mégis tömegtermelésre alkalmas üvegeket tervezett – ez volt az első lépés abba az irányba, hogy a parfüm szélesebb közönséghez is eljuthasson.

A 30-as évek – A nagy divatházak megjelenése

A divat és a parfüm kapcsolata a 30-as években vált szorosabbá. Olyan nevek, mint Chanel, Schiaparelli vagy Caron, nemcsak ruhákat, hanem illatokat is kínáltak – természetesen sajátos, művészien megtervezett üvegekbe rejtve.

Érdekesség:

Coco Chanel híres No. 5-ös parfümjének üvege teljesen szakított a túlburjánzó díszítésekkel: szögletes, minimalista formája forradalminak számított a maga korában, és máig az egyik legismertebb dizájn a világon.

A II. világháború hatása – Az egyszerűség kényszere

A 40-es években a háborús gazdaság hatására sok minden megváltozott. Az anyaghiány miatt a parfümösüvegek egyszerűbbek lettek, sokszor üveg helyett más olcsóbb anyagokkal kísérleteztek. Az illatok is ritkábbak lettek – a luxus hátrébb szorult a mindennapi túlélés mögött.

Érdekesség:

Sok háború előtti parfümösüveget “újrahasznosítottak”: újratöltötték, átcsomagolták, hogy megőrizzék az illatokat a nehéz időkben is.

Látod mennyi érdekességet tudtál meg a parfümös üvegekről? Az 1900 és 1950 között a parfümösüvegek utat jártak be a kézműves luxustárgyaktól a tömegtermelésen át a modern dizájn ikonjaiig. Minden egyes korszak üvegcséiben ott rejlik a történelmi háttér, a művészeti irányzatok hatása és az ember örök vágya arra, hogy az illatain keresztül is kifejezze önmagát.

Ha legközelebb kezedbe veszel egy klasszikus parfümöt, érdemes nemcsak az illatot, hanem az üveg meséjét is meghallgatni…

A következő blogban folytatjuk és megismerjük a parfümöket az 1950 és 2000-es évek közötti időszakból! 

 

Szép napot! Norbs