Blog 5

Sziasztok!
Folytassuk a parfümök történetét az 1900-as évektől, remélem sok érdekességet tudtok meg ebben a blogban is!
A parfümök aranykora: Illatok története 1900–1950 között
A 20. század első fele a parfümgyártás igazi aranykora volt – egy időszak, amelyben a művészet, a tudomány és a divat találkozott egy apró üvegcsében. Az 1900-tól 1950-ig terjedő években a parfüm nemcsak illatként, hanem státuszszimbólumként, életstílusként és identitásként is jelen volt a társadalomban. Ebben az időszakban születtek meg a legikonikusabb illatok, amelyek közül sok máig létezik és virágzik.
A századforduló illatai (1900–1920)
A század elején a parfümkészítés művészete még mindig szorosan kapcsolódott a kézműves hagyományokhoz. A természetes összetevők – rózsa, jázmin, ibolya, bergamott – domináltak, és a parfümöt a gazdagok kiváltságának tekintették. A modern illatszerek korszaka azonban hamarosan kezdetét vette a vegyipar fejlődésével.
Fontos illat ebből az időből, amely még mindig létezik:
- L’Origan de Coty (1905): François Coty első nagy áttörése volt ez a parfüm, amely az első valóban modern illatként vált híressé – egyszerre virágos, fűszeres és púderes.
Az art deco és a parfüm forradalma (1920–1930)
A húszas évek a női emancipációval, a jazz korszakkal és a divat forradalmával együtt hozták el a parfümök új korszakát. A nők már nem csak viseltek parfümöt – választották azt, identitásként.
Ikonikus illatok ebből az időszakból:
- Chanel No. 5 (1921): Az első parfüm, amelyet mesterséges aldehidekkel gazdagítottak, Coco Chanel kérésére Ernest Beaux alkotta meg. Azóta is a világ egyik legismertebb illata.
- Shalimar by Guerlain (1925): Egy keleties, érzéki illat, amely az indiai szerelmi történet, Mumtaz Mahal és Shah Jahan tragikus románcára épült.
Az elegancia korszaka és a háborús évek (1930–1950)
A gazdasági válság és a második világháború időszaka ellenére a parfümgyártás nem állt meg – sőt, a háborús idők szűkössége új kreativitást hozott. Megjelentek az erőteljesebb, bőrösebb, fásabb illatok, és elkezdtek célzottan férfiak számára is parfümöket gyártani.
További ikonikus illatok, amelyek máig léteznek:
- Joy by Jean Patou (1930): A világ egyik legdrágább parfümjeként tartották számon, mivel hatalmas mennyiségű rózsát és jázmint tartalmaz.
- Tabac Blond by Caron (1919): Egy uniszex illat, amely a füst és bőr illatával játszik – modern még ma is.
- Arpège by Lanvin (1927): Egy klasszikus, időtálló aldehides-virágos illat, amelyet Jeanne Lanvin a lánya 30. születésnapjára készíttetett.
Örökség és időtlenség
A 20. század első felében született parfümök nem csupán illatok – történetek, korszakok, érzések palackba zárva. A technológia és a divat fejlődésével ezek az illatok új formában, de változatlan lélekkel élnek tovább. Ha ma egy Chanel No. 5-öt vagy egy Shalimart választasz, akkor egy darabot viselsz a történelemből.
Apróbb történetek és illatjegyek!
1. L’Origan de Coty (1905)
Illatház: Coty
Fő illatjegyek: narancsvirág, szegfű, ibolya, tömjén, szantálfa
Történet: François Coty célja az volt, hogy a parfümöt tömegekhez juttassa. A L’Origan volt az első “designer” illat, amelyet széles körben árusítottak gyönyörű csomagolásban. Az illat virágos, púderes és fűszeres elemeket ötvöz – eleganciával és merészséggel.
Mai formája: Bár az eredeti receptúra módosult, még mindig elérhető a Coty újrakiadásaiban.
2. Chanel No. 5 (1921)
Illatház: Chanel
Parfümőr: Ernest Beaux
Fő illatjegyek: aldehidek, rózsa, jázmin, szantálfa, vanília
Történet: Coco Chanel egy „női illatot” akart – olyat, ami nem virág illatú, hanem „nő illatú”. Az aldehidek használata teljesen újszerű volt – tiszta, szappanos, szinte szikrázó karaktert adott az illatnak.
Mai formája: Továbbra is a világ egyik legismertebb és legkeresettebb illata, több változatban (EDT, EDP, Parfum).
3. Shalimar by Guerlain (1925)
Illatház: Guerlain
Parfümőr: Jacques Guerlain
Fő illatjegyek: bergamott, írisz, vanília, tonkabab, opoponax
Történet: A Shalimar neve az indiai „Shalimar kertekre” utal, amelyeket Shah Jahan szeretett felesége, Mumtaz Mahal számára építtetett. Az illat érzékisége és füstös vaníliás-fás jegyei miatt egyedülálló maradt.
Mai formája: Klasszikus orientális illatként reneszánszát éli – modern újrakiadásokkal, de az eredeti stílus megőrzésével.
4. Joy by Jean Patou (1930)
Illatház: Jean Patou
Parfümőr: Henri Alméras
Fő illatjegyek: damaszkuszi rózsa, jázmin, ylang-ylang, pézsma
Történet: A világválság idején, mikor kevesen engedhették meg maguknak a luxust, Patou egyetlen illatot alkotott – de az legyen a legfényűzőbb. Egyetlen üveg Joyhoz több ezer virágra volt szükség.
Mai formája: A Joy tovább él, bár a márka ma már a Dior tulajdonában van – 2018-ban egy új illat is megjelent Joy by Dior néven.
5. Tabac Blond by Caron (1919)
Illatház: Caron
Parfümőr: Ernest Daltroff
Fő illatjegyek: bőr, dohány, szegfű, cédrus, pézsma
Történet: A nők egyre bátrabban dohányoztak nyilvánosan – a Tabac Blond ezt a lázadó szellemiséget ünnepelte. Az illat egy selymes, füstös, kissé púderes bőrkompozíció, ami elegáns és karakteres.
Mai formája: Bár a régi formulát nehéz pontosan reprodukálni, a Tabac Blond még mindig elérhető a Caron-nál, kissé modernizált formában.
6. Arpège by Lanvin (1927)
Illatház: Lanvin
Parfümőr: André Fraysse
Fő illatjegyek: aldehidek, rózsa, ilang-ilang, szantálfa, vetiver
Történet: Jeanne Lanvin lánya, Marguerite zenei tehetsége inspirálta az illatot – az “Arpège” név zenei hangzatot jelent. Klasszikusan nőies és harmonikus illat.
Mai formája: Az Arpège ma is kapható, a híres fekete-arany üvegcsében – egy ikonikus darab.
Kedves Profondos,
Ahogy végigsétáltunk a 20. század első felének illatos ösvényein, láthattuk, hogy ezek a klasszikus parfümök nem pusztán illatok – hanem lenyomatok egy letűnt világról. Minden üvegcsébe zárt aromában ott rejlik a történelem, a nők egyre erőteljesebb jelenléte a társadalomban, a háborúk okozta feszültség, az újrakezdés reménye – és mindenek felett az emberi vágy, hogy kifejezzük önmagunkat.
Ezek az illatok nem csupán túléltek, hanem örök életet kaptak. Ma is viselhetjük őket, újra felfedezhetjük a bennük rejlő történeteket, és megérthetjük: a parfüm több mint divat – a lélek egyik legfinomabb nyelve.
Tarts velünk jövő hónapban is, ahol a korszak üvegeiröl és a parfümök használatának módjáról olvashatsz.
Norbs